Zaporoże

ZAPOROŻE

MIASTO I POŁUDNIOWY REGION POD STAŁYM OSTRZAŁEM

MIASTO.
 
Zaporoże to miasto w południowo-wschodniej części Ukrainy, nad Dnieprem, stolica obwodu zaporoskiego. Miasto jest ważnym ośrodkiem przemysłowym, działa w nim wielka huta Zaporiżstal i duża fabryka samochodów – AwtoZAZ. Na początku 2021 roku, z liczbą mieszkańców przekraczającą 722 tys., Zaporoże zajmowało szóste miejsce wśród najludniejszych ukraińskich miast. Wraz z okolicznymi osadami Zaporoże tworzy aglomerację. Jest to jedno z największych centrów administracyjnych, przemysłowych i kulturalnych na południu Ukrainy z zaawansowaną inżynierią mechaniczną, metalurgią żelaza i metali nieżelaznych, przemysłem chemicznym i budowlanym, port rzeczny i ważny węzeł kolejowy tranzytowy.
Zniszczone Zaporoże
WOJNA.
 
Podczas rosyjskiej inwazji w 2022 roku doszło do walk w południowych częściach miasta. 3 marca rosyjskie wojsko rozpoczęło ostrzał elektrowni jądrowej powodując pożar. Rosyjskie wojska zajęły Zaporoską Elektrownię Atomową w nocy z 3 na 4 marca. Ukraińska państwowa spółka jądrowa Energoatom pomogła przywrócić połączenie internetowe między Międzynarodową Agencją Energii Atomowej (MAEA) a serwerami ukraińskiej elektrowni atomowej. Wojska rosyjskie zajmują obecnie większą część obwodu zaporoskiego od strony południa, prawie 60 proc. terytorium obwodu jest okupowane przez siły rosyjskie. Mieszkańcy w Energodarze nie mają prądu, gazu ani wody.

W Zaporożu istnieje nasza własna placówka humanitarna, która pomaga uchodźcom z Donbasu i okupowanych miast, zaopatrujemy ośrodki dla dzieci w żywność i niezbędne produkty, wspieramy wszystkich pokrzywdzonych darami, które przywozimy.

CO POTRZEBUJEMY?

Przede wszystkim produktów lub funduszy na produkty takie jak: żywność, leki i paliwo.
Kuchenki typu płyta gazowa na butle dla mieszkańców Energodaru.